Kruhová cihelna, Bohumil Vančura

Močovice
Česká republika
49°54'27.511"N15°20'43.307"E
č. 3339
Známá výška: 32 m   
Známá světlost: 100 cm   
Rok výstavby: 1907
Rok demolice: 2009
Historie

Močovice, malá obec na dohled západně od Čáslavi, měla historicky tři zděné tovární komíny – nejprve vyrostl komín cukrovaru, pak komín cihelny a nakonec komín lihovaru. Do dnešních dní nese odkaz na bohatou průmyslovou historii malé obce už jen ten prvně zmíněný.

O stavbu kruhové pece na pálení ručně vyrobených cihel zažádali u c.k. okresního hejtmanství v Čáslavi Bohumil a Vincenc Vančurovi (později při kolaudaci vystupuje jako majitel již jen Bohumil). Na parcele č. 349 se konalo 3. srpna 1907 místní šetření a k němu byly předloženy plány od stavitele Jindřicha Rákosníka ze Sedlce u Kutné Hory. Kruhová pec se spodním odtahem kouře a třířádkovém topením měla 14 komor a celkové plošné rozměry 32,6 x 14,6 m. Projektovaný komín o výšce 27 metrů a světlosti 90 cm pak stál solitérně při východní straně pece.

Komise na místním šetření měla obavy o to, aby komín nezahlcoval obec kouřem. Nacházel se přímo na návětrné straně, proto komise uvažovala, zda by neměl být navýšen. Stavitel Rákosník v zastoupení stavebníka, zaštítěn prohlášením okresního lékaře, sebevědomě deklaroval, že komín má výšku dostatečnou, a navíc obec leží níže, než je pata komína, proto nikdy nebude kouřem obtěžována. A že eventuální zvýšení komína nejde předpokládat s ohledem na statiku.U statického výpočtu dodaným stavitelem se krátce pozastavíme. Je uveden v rámci plánu komína a má podobu tabulky, která obsahuje obsah a váhu zdiva v jednotlivých oddílech, nicméně sloupce s nadpisy stabilita, tlak a tah zejí prázdnotou. I tak se nedochovala zmínka, že by při komisionálním řízení komise proti neúplnému výpočtu cokoliv namítala. 

O kolaudaci požádal Bohumil Vančura úřad 4. června 1908 s tím, že kruhovka je dostavěna a že započali s jejím vysoušením. Ta se konala 19. června 1908 a následně bylo uděleno povolení k užívání. V zápisu z řízení je zmíněno, že přeci jen došlo k navýšení komína, a to na výšku 32 metrů.

Komín měl hmotu rozdělenu na typické části jako podstavec a dřík s hlavicí. Komín byl vyzděn z plných cihel, přičemž na oblý dřík byly užity plné cihly radiálního tvaru. Nároží osmibokého profilu podstavce tvořily odlišně zabarvené cihly. Podstavec byl ukončen římsou, která byla usazena na odstupňovaných vrstvách cihel. Kouřovod se do komínu napojoval do nadzákladového zdiva pod úrovní terénu.

Cihelna fungovala poměrně krátce. Už v roce 1950 byla zbořena s tím, že zůstal jen komín. Na pozemku cihelny pak vzniklo hřiště místními zvané Cihelňák, na kterém se v roce 1983 poprvé konal turnaj v malé kopané. Tradiční turnaj s názvem „Močovická cihelna“ se pak stal jedním z nejstarších na Kutnohorsku.

V nedávné minulosti pozemek u komína zakoupila obec s tím, že bude určen k výstavbě rodinných domů. Starosta Močovic Milan Kos se nechal v místním deníku slyšet: „Pod starým komínem by asi nikdo rodinný dům stavět nechtěl, tak jsme se rozhodli komín odstřelit.“ Tato krátkozraká úvaha, bez uvědomění si kulturně-historického potenciálu autentické, přes sto let staré stavby, pobouřila Svaz českých komínářů. U nás i v zahraničí existuje celá řada příkladů, kdy se komíny staly součástí nových residenčních celků a obyvatelé v nich s pýchou říkají „bydlíme pod komínem“.  A proč by se tak nemohlo stát i v Močovicích, kdy by na sebe mohla obec pozitivně upoutat pozornost vzorným příkladem zachování odkazu na průmyslovou minulost. Právě s touto motivací se proti demolici vyslovil Svaz českých komínářů. S ohledem na situaci, že mezi majiteli komínů stále panují různé obavy z vysokých štíhlých staveb, tak zvolili jako způsob oslovení představitelů obce otevřený dopis. Zástupci Svazu se v něm pozastavili nad neuváženými důvody, které zazněly v médiích. Poukázali na kvality komína a nastínili možnosti jeho včlenění do plánované zástavby obce. Na závěr uvedli výzvu, aby obec své rozhodnutí ještě jednou řádně zvážila.

Zastupitelé ze svého záměru neustoupili a historie komína se uzavřela odstřelem v neděli 15. března 2009 ve 14:00. Odstřel provedla firma MITAL s.r.o. za 45 000 Kč. Sešly se asi dvě stovky lidí i přes to, že podívanou znepříjemňovaly dešťové přeháňky. Po odstřelu komína pár lidí zatleskalo a pak se někteří šli podívat na sutiny. Brali si na památku cihlu, či ocelovou stupačku. Mezi lidmi pobíhali novináři, aby podchytili reakce přihlížejících. „Pod komínem jsem vyrostl a vytvořil si k němu vztah. Měl tady ještě vydržet, ovšem na druhou stranu také chápu záměr obce,“ řekl místní obyvatel Miroslav Paták. Následně byla suť z komína využita jako zásyp do nových komunikací, které příslušejí nově budovaným proklamovaným rodinným domům.

Ten rok se turnaj v malé kopané konal již bez komína. Nicméně jeho reálná podoba se přeměnila v podobu virtuální – komín se stal novou součástí znaku SK Cihelna.

Zdroje informací

SOkA Kutná Hora, Okresní úřad Čáslav, karton 402.

FRAGNER, Benjamin, ed. a VALCHÁŘOVÁ, Vladislava, ed. Průmyslové dědictví - 2: ve vzduchoprázdnu mezi profesionály a amatéry, 2010. s. 126-130. 

SVOBODA, Jakub: Močovická CIHELNA se blíží, v kategorii mužů je poslední volné místo! Svoboda.info, 28. červen 2017. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z: http://www.svoboda.info/sport/fotbal/mocovicka-cihelna-se-blizi-sve-tymy-muzete-prihlasovat-do-nedele-25-cervna/.

HÁJEK, Luboš: Komínáři se vyslovili proti demolici stavby v Močovicích, Kutnohorský deník, 2. února 2009. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/mocovice_komin_demolice20090202.html.

HÁJEK, Luboš: FOTO, VIDEO: Střelmistr se poklonil komínu a pak ho jednou ránou poslal k zemi, Kutnohorský deník, 2. února 2009. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/mocovice_komin_demolice20090315.html.

VANĚK, Martin: FOTOGALERIE: Chystá se další odstřel komína!, Kutnohorský deník, 26. ledna 2009. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z: https://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/fotogalerie-chysta-se-dalsi-odstrel-komina20090126.html.

VONKA, Martin: Cihelna, Močovice, Fabriky.cz, nedatováno. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z: http://fabriky.cz/kominy/k_cihelna_mocovice/index.htm.

VONKA, Martin: Neděle 15. 3. 2009, 14 hod – odstřel komína v Močovicích, Fabriky.cz, nedatováno. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z: http://fabriky.cz/kominy/k_cihelna_mocovice/demolice/index.htm.

Dle laskavého sdělení Milana Kose (starosta Močovic).

Močovický čtvrtletník, č. 9, březen-červen 2014. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z:  http://www.mocovice.cz/documents/1403598847.pdf.

Turnaj "Na Cihelně" završí čtvrt století, Svoboda.info, 29. červen 2009. [citováno: 2. ledna 2018]. Dostupné z:  http://www.svoboda.info/sport/fotbal/turnaj-quot-na-cihelne-quot-zavrsi-ctvrt-stoleti/.