Thunovský pivovar

Děčín IV
Sofijská
Česká republika
50°46'19.23"N14°11'34.918"E
č. 633
Známá výška: 50 m   
Známá světlost: 200 cm   
Stavitel: Böttger & Co.
Rok výstavby: 1897
Kulturní památka
Historie

Nový panský pivovar v tehdy samostatných Podmoklech byl vystavěn roku 1849, kdy byl zbořen starší provoz, který musel ustoupit novostavbě budovy železniční stanice. Pivovar patřící do majetku thunovského rodu byl v následujících desetiletích několikrát přestavován a rozšiřován. Roku 1862 byl přebudován na parní provoz a tehdy se v jeho areálu objevil i první tovární komín nad kotelnou. Její kapacita přestávala stačit a v letech 1895–1896 byla značně navýšena. Tomuto rozšíření následně nepostačoval svou dimenzí starší komín, a tak byl roku 1897 nahrazen výrazně větší novostavbou. Realizaci nového 50 metrů vysokého továrního komína o světlosti 200 centimetrů ze žlutých komínovek, který se stal dominantou nejen pivovarského areálu, ale i celé této části Podmokel, provedla specializovaná firma ze saského Chemnitz Böttger & Co.

Areál pivovaru nepřetržitě fungoval až do roku 1995, definitivně pak byl uzavřen roku 1997. V té době byl také celý komplex zapsán na seznam kulturních památek. Roku 2001 byly odstraněny stroje a zařízení z interiérů, uvolněné prostory pak byly nabízeny k pronájmům. Od roku 2008 byl pivovar v rukou nového majitele, který plánoval jeho konverzi a dostavbu na obchodní centrum, k čemuž především z důvodu nastupující ekonomické krize nedošlo. Při přípravách realizace však byly zdemolovány některé objekty (sklepní hospodářství, ale také nejstarší stavební jádro provozu), ze kterých byla nejprve sejmuta památková ochrana (zbylá část, včetně vysokého komína, zůstala chráněna dodnes).

Nová kapitola v životě pivovaru se začala psát až po roce 2012. Tehdy definitivně začala realizace konverze a dostavby, která byla dokončená roku 2014. Zbylé historické stavby již byly zachovány a citlivě opraveny. Do jejich nitra, tak aby se příliš neuplatňovala v pohledech na areál, pak byla vestavěna železobetonová přístavba obchodní galerie.

Zachován a opraven byl i vysoký tovární komín, jehož mohutný podstavec se stal přímou součástí obchodní galerie. Oproti obdobné a vydařené realizaci z Opavy byla ale jeho přítomnost v tomto případě kvůli obklopení okolními konstrukcemi vizuálně poměrně potlačena. Citlivěji pak byl v rámci projektu přestavby zapojen mnohem menší komín v zadní části areálu, původně patřící k budově požahovny. Ten je dnes centrálním prvkem parkoviště. Pro úplnost je nutné dodat, že bez změny pak uprostřed areálu zůstala stát i dvojice hvozdů s typickými komíny. Ty nasvícené společně s nejvyšším komínem dodávají v noci obchodnímu centru zajímavou atmosféru.

Zdroje informací

Státní oblastní archiv v Litoměřicích, pracoviště Děčín, Velkostatek Děčín, i. č. 1670.

Státní okresní archiv Děčín, Okresní úřad Děčín, i. č 160 a 282.

Böttger & Co., Special-Geschäft für Dampf-Schornsteinbau und Dampfkessel-Einmauerungen (Chemnitz, Aussig). Katalog referencí společnosti, 1898.

JIROUŠKOVÁ, Šárka – JOZA, Petr – VALCHÁŘOVÁ, Vladislava – LEHKOŽIVOVÁ, Irena: Thunovský pivovar. Industriální topografie. [citováno: 8. prosince 2020]. Dostupné z: bit.ly/3n1Hrec.